Strona główna => Zakres terytorialny => Zasady rekrutacji

Zasady rekrutacji do szkoły

Do Szkoły uczęszczają uczniowie mieszkający w jej obwodzie lub poza jej obwodem za zgodą Dyrektora i Organu Prowadzącego.

Zasady rekrutacji uczniów klas integracyjnych

  1. Do oddziałów integracyjnych przyjmowane są dzieci na podstawie orzeczenia o pot­rzebie kształcenia specjalnego wydanego przez poradnię psy­cho­lo­gi­czno – pe­da­gogiczną. Posiadanie orzeczenia jest niezbędne, ale nie równoznaczne z przy­ję­ciem do Szkoły. Ponadto zakłada się, że będą to dzieci spełniające na­stę­pu­ją­ce wa­run­ki:
    1. dzieci z uszkodzeniami motorycznymi;
    2. dzieci z zaburzeniami emocjonalnymi;
    3. dzieci upośledzone umysłowo w stopniu lekkim;
    4. dzieci o dysfunkcjach rozwojowych;
    5. dzieci z lekkimi uszkodzeniami sensorycznymi (wzroku, słuchu);
    6. dzieci z zaburzeniami sprzężonymi;
    7. dzieci ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się.
  2. Rodzice dziecka niepełnosprawnego, ubiegający się o przyjęcie dziecka do klasy in­tegracyjnej zobowiązani są do złożenia w sekretariacie Szkoły następujących do­ku­men­tów:
    1. pisemnej prośby o przyjęcie dziecka (nie dotyczy dzieci rejonowych);
    2. aktualnego orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego ze wskazaniem do nau­ki w klasie integracyjnej, wydanego przez poradnię psychologiczno – pe­da­go­gicz­ną; 
    3. dobrowolną pisemną informację od rodziców o stanie zdrowia dziecka (lub do­ku­men­tację me­dycz­ną);
    4. opinii przedszkolnej – przy ubieganiu się o przyjęcie do klasy pierwszej;
  3. Termin składania dokumentów wymienionych w pkt. 3 corocznie ustala Dyrektor Szkoły i informuje o tym rodziców.
  4. Decyzję o przyjęciu dziecka z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego do szko­ły podejmuje Dyrektor Szkoły w porozumieniu z Zespołem do Spraw Integracji po analizie dokumentacji i w razie potrzeby lub konieczności, po roz­mo­wie prze­pro­wa­dzonej z rodzicami dziecka.
  5. Podejmując ostateczną decyzję o przyjęciu dziecka do oddziału integracyjnego Dyrektor kieruje się realnymi możliwościami stworzenia dziecku w Szkole opty­mal­nych warunków rozwoju.
  6. Rekrutacja dzieci zdrowych do klas integracyjnych poprzedzona będzie:
    1. spotkaniem ogólnym rodziców z Dyrektorem i wychowawcami;
    2. rozmową indywidualną wychowawców z rodzicem.
  7. W oddziale integracyjnym liczba wszystkich uczniów wynosi od 15 – 20. W  tej licz­bie uczyć się powinno od 3 do 5 uczniów z orzeczeniami o potrzebie kształcenia spec­jalnego. 
  8. W klasach integracyjnych zatrudnieni są dodatkowo nauczyciele posiadający spe­c­jal­ne przygotowanie pedagogiczne. Dy­rek­tor szkoły na początku każdego roku szkol­­nego wyznacza temu nauczycielowi przydział godzin, klas i rodzaj zajęć.

Zasady rekrutacji uczniów do oddziału przedszkolnego

  1. W oddziale przedszkolnym dziecko w wieku 5 lat ma prawo  do odbycia rocz­­nego przygotowania.
  2. W roku szkolnym 2009/10 na wniosek rodziców, obowiązkiem szkolnym może być objęte dziecko, które w danym roku kalendarzowym kończy 6 lat. 
  3. Dyrektor Szkoły w obwodzie, której dziecko mieszka, może przyjąć do szkoły, jeżeli pozwalają na to warunki organizacyjne szkoły, a dziecko było objęte wy­cho­wa­niem przedszkolnym w roku szkolnym poprzedzającym rok szkolny, w którym ma roz­po­cząć naukę w szkole podstawowej. Wymogu objęcia wy­chowaniem przed­szkol­nym nie stosuje się w przypadku, gdy dziecko posiada pozytywną opinię poradni psy­cho­lo­giczno - pedagogicznej.
  4.  Decyzję o przyjęciu dziecka do Szkoły (oddziału przedszkolnego) podejmuje Dy­rek­­tor Szkoły.


Pokaż informacje o artykule