Strona główna => Organy szkoły => Samorząd uczniowski

REGULAMIN SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO 0 - VI
SZKOŁY PODSTWAOWEJ Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI NR 42
  im. KONSTANTEGO ILDEFONSA GAŁCZYŃSKIEGO

1. Samorząd szkolny powołany jest w oparciu o przepisy zawarte w art. 55 Ustawy o Systemie Oświaty z dn. 7.09. 1991 r. (z późniejszymi zmianami).
  2. Samorząd uczniowski, zwany dalej „samorządem”, dzieła w oparciu o Re­gu­la­min uchwalony przez uczniów w głosowaniu równym, tajnym i powszechnym.
  3. Regulamin nie może być sprzeczny ze statutem szkoły.
  4. Samorząd tworzą wszyscy uczniowie podzieleni na dwie grupy wiekowe działające w samorządzie klas 0-III oraz samorządzie klas IV-VI.
  5. W celu usprawnienia pracy samorządu, w klasach wybierane są trzyosobowe samorządy klasowe, które tworzą samorząd szkolny.
  6. Organem samorządu szkolnego jest Rada Samorządu.
  7. Rada Samorządu wybierana jest na każdy rok szkolny przez uczniów klas II-VI w głosowaniu równym, tajnym, powszechnym i bezpośrednim.
  8. W skład rady Samorządu wchodzą:
    1. W klasach I – III: przewodniczący oraz dwóch wiceprzewodniczących
    2. W klasach IV –VI: przewodniczący, wiceprzewodniczący oraz skarbnik
  9. Rada Samorządu jest jedynym reprezentantem ogółu uczniów.
  10. Samorząd szkolny poprzez przedstawicieli Rady Samorządu może przedstawić Radzie Szkoły, Radzie Pedagogicznych oraz Dyrektorowi wnioski i opinie we wszystkich sprawach szkoły, w szczególności dotyczących podstawowych praw uczniów takich jak:
    1. Prawa do zapoznania się z programem nauczania, jego treścią, celem i stawianymi wymaganiami;
    2. Prawo do jawnej, umotywowanej oceny w nauce i zachowaniu;
    3. Prawo do organizacji życia szkolnego, umożliwiające zachowanie właściwych proporcji między wysiłkiem szkolnym, a możliwością rozwijania i zaspokajania własnych zainteresowań;
    4. Prawo do redagowania i wydawania gazety szkolnej
    5. Prawo do organizowania działalności kulturalnej, oświatowej i sportowej oraz rozrywkowej zgodnie z własnymi potrzebami i możliwościami organizacyjnymi, w porozumieniu z Dyrektorem Szkoły;
    6. Prawo do wyboru nauczyciela pełniącego funkcją opiekuna samorządu.
  11. Decyzje samorządu szkolnego zapadają zwykłą większością głosów.

ORDYNACJA WYBORCZA DO WŁADZ SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO
 SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 42 im. KONSTANTEGO ILDEFONSA GAŁCZYŃSKIEGO

1. Do władz samorządu szkolnego mogą być wybierani uczniowie klas II-VI, posiadający dobre wyniki w nauce i co najmniej dobre zachowanie.
  2. Prawo wyborcze przysługiwać będzie wszystkim uczniom klas II-VI.
  3. Wybory do władz samorządu odbywać się będą we wrześniu.
  4. Z każdej klasy może być zgłoszonych maksimum 3 kandydatów.
  5. Kampania wyborcza będzie rozpoczynać się dwa tygodnie przed dniem wyborów. Będą obowiązywać zasady „Fair Play”.
  6. W skład komisji wyborczej wchodzą trzy osoby z samorządu szkolnego nie kandydujące w wyborach.
  7. Wyniki wyborów ogłoszone zostaną przez komisję wyborczą w ciągu najbliższego tygodnia po wyborach.
  8. Wybory będą równe, tajne i bezpośrednie, co oznacza, że każdy głos jest tak samo ważny.
  9. Kandydat, który otrzyma największą liczbę głosów obejmuje funkcję przewodniczącego samorządu. Osoby, które zajmują kolejne miejsca obejmują stanowiska: wiceprzewodniczącego i skarbnika.
  10. Kadencja władz trwa rok.
  11. Wcześniejsze odwołanie władz lub poszczególnych jej członków może nastąpić na pisemny wniosek Dyrektora Szkoły, opiekunów samorządu, wychowawcy klasy lub minimum 10 członków samorządu szkolnego. Wniosek jest rozpatrywany na zebraniu plenarnym samorządu.
  12. W przypadku braku poparcia dla wniosku złożonego przez Dyrektora Szkołą, opiekunów samorządu lub wychowawcy klasy, Rada Samorządu Szkolnego składa na ręce Dyrektora pisemne uzasadnienie podjętej decyzji.
  13. Dyrektor przedstawia stanowisko Rady Samorządu członkom Rady Pedagogicznej.
  14. Rada Pedagogiczna podejmuje ostateczną decyzję o pozostawieniu lub odwołaniu władz samorządu szkolnego lub poszczególnych członków.
  15. Samorząd wybiera opiekuna spośród Rady Pedagogicznej.