Strona główna => Organy szkoły => Samorząd uczniowski

SAMORZADU UCZNIOWSKIEGO KLAS I - VI
SZKOŁY PODSTAWOWEJ Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI NR 42
im. KONSTANTEGO ILDEFONSA GAŁCZYNSKIEGO

l. Samorząd szkolny powołany jest w oparciu o przepisy zawarte w art. 55 Ustawy o Systemie Oświaty z dnia 7 września 1991 r. (z późn. zmianami).
2. Samorząd uczniowski, zwany dalej "samorządem", działa w oparciu o Regulamin uchwalony przez ogół uczniów w głosowaniu równym, tajnym i powszechnym.
3. Regulamin nie może być sprzeczny ze statutem szkoły.
4. Samorząd tworzą wszyscy uczniowie szkoły podzieleni na dwie grupy wiekowe, działa­jąc w samorządzie klas I-III oraz samorządzie klas IV-VI.
5. W celu usprawnienia pracy samorządu, w klasach wybierane są trzyosobowe Samorzą­dy Klasowe, które tworzą. Samorząd Szkolny. Organem Samorządu Szkolnego jest Rada Samorządu.
7. Rada Samorządu wybierana jest na każdy rok szkolny przez uczniów klas I – VI
w głosowaniu równym, tajnym, powszechnym i bezpośrednim.
8. W skład Rady Samorządu wchodzi przewodniczący, wiceprzewodniczący oraz trzech członków.
9. Rada Samorządu jest jedynym reprezentantem ogółu uczniów.
10. Samorząd Szkolny poprzez przedstawicieli Rady Samorządu może przedstawić radzie szkoły, radzie pedagogicznej oraz dyrektorowi wnioski i opinie we wszystkich sprawach szkoły, w szczególności dotyczących podstawowych praw uczniów takich jak:
a) prawo do zapoznania się z programem nauczania, jego treści celem i stawianymi wy­maganiami,
b) prawo do jawnej, umotywowanej oceny w nauce i zachowaniu,
c) prawo do organizacji życia szkolnego, umożliwiające zachowanie właściwych proporcji między wysiłkiem szkolnym, a możliwościami rozwijania i zaspokajania własnych zaintere­sowań,
d) prawo do organizowania działalności kulturalnej, oświatowej i sportowej oraz rozrywko­wej zgodnie z własnymi potrzebami i możliwościami organizacyjnymi, w porozumieniu z dyrektorem szkoły,
e) prawo do wyboru nauczyciela pełniącego funkcję opiekuna samorządu.
11. Decyzje Samorządu szkolnego zapadają zwykłą większością głosów